היום הוא יום העובד הסוציאלי הבינלאומי 2021

אנחנו גאים להציג את העובדות הסוציאליות שלנו בראש פינה, להאיר על עבודתן, ולהודות להן על המסירות והמקצועיות של טיפול במאות פניות ובקשות לעזרה מצד תושבים, לאורך השנה

 
רחל דאודי

מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים מזה 12 שנים.

השכלה: בוגרת לימודי תואר שני בעבודה סוציאלית, מטפלת משפחתית ובוגרת מחזור א' של תכנית "רואים רחוק" לעתודת מנהיגות בכירה לשירותים חברתיים. חברה בהנהלת ארגון המנהלים הארצי, עו"ס לפי חוק הנוער, עו"ס לסדרי דין ויו"ר ועדות לתכנון וטיפול.  

שינויים לאורך השנים: בראשית דרכי כמנהלת, המחלקה מנתה שתי עובדות סוציאליות בתקן וחצי. בשל הרצון והצורך לתת מענה מיטבי, קלטנו מידי שנה כארבעה סטודנטים לעבודה סוציאלית ממכללת תל חי להכשרה מעשית במחלקה למשך של שמונה חודשים ומענה נמרץ לכ-20 לקוחות מחלקה.

עם הקהילה: הקמנו צוות מוביל של מתנדבים, בראשותה של חגית בן דב ובליווי שלי, למתן מענה לתושבים, בעיקר הוותיקים שבהם. יש בנו רגשי תודה והוקרה עמוקים למתנדבים על תרומתם לקהילה, לכן דאגנו לתקציב עבור טיולים, שי למתנדבים וערבי הוקרה במהלך השנה.

המוטו שלי: אופטימיות היא קסם, תקווה ואמונה יסייעו לנו להשיג את המטרה.

 
קרן חן 

אני בת 44 אמא לשני בנים מתגוררת ברמות נפתי.

תפקידי במחלקה: עו"ס משפחה ילדים ונוער בחצי משרה, ורכזת תכנית נתיבים להורות ב-50% משרה.
השכלה:  לימודי תואר ראשון במכללת תל חי.
אני אוהבת בעבודתי את הגיוון של הלקוחות בהם אני פוגשת. היכולת להכיר, להיפתח ולבנות אמון מאפשרת לי להיות משמעותית עבור אנשים ברגעים מורכבים בחייהם. וזו זכות בעיניי.
המוטו שלי: כשאתה מבין שהעולם הוא מראה שלך, אתה מכוון את עדשת המצלמה שלך פנימה במקום החוצה, ומתבונן.

עטרה בירנבוים

אני בת 28 מקריית שמונה.  

תפקידי במחלקה: עו"ס אזרחים ותיקים בהיקף של 50% משרה.  
השכלה: תואר ראשון בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן, מסיימת תואר שני באוניברסיטת תל אביב.

אני אוהבת בעבודתי (מאוד!) את המפגשים האישיים בבתיהם של אנשים, שחולקים עימי את סיפוריהם וחוויותיהם.
המוטו שלי: בעוז ובענווה.

תמר אליוביץ

אני בת 28 מנאות מרדכי.

השכלה: תואר ראשון בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון.  
תפקיד במחלקה: עו"ס י.ת.ד – מרכזת תכנית לקידום מרחב תעסוקה לתושבים צעירים.
אני אוהבת בעבודתי אוהבת את הקשרים הבין אישיים שנוצרים במסגרת העבודה.
המוטו שלי: אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותייך, וודא שמחשבותייך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות.  

נעם צימרמן

אני בת 28 מקיבוץ דן

השכלה: תואר ראשון בעבודה סוציאלית במכללת תל חי.

תפקידי במחלקה: עו"ס קהילתית פועלת להנעה והובלה של שינויים חברתיים וצדק חברתי בקרב קהילות, קבוצות וארגונים, אנשים החולקים מאפיינים משותפים וקשיים משותפים מתאגדים יחד ופועלים לשיפור איכות חייהם.   

אני אוהבת בעבודתי לעזור לחיבור הטבעי ולשיתופי פעולה בין אנשים להיווצר.

המוטו שלי: "אף פעם אל תזלזל ביכולתה של קבוצה קטנה ומחוייבת לשנות את העולם . בעצם, זה הדבר היחיד שאי פעם הביא לשינוי". (מרגרט מיד)

יעל ממן-עובדת מנהל וזכאות  ב 40% משרה

טובה כהן– מנהלת תחום ותיקים במשרה מלאה ורכזת מתנדבים.

חגית שפירא בן דב רכזת מתנדבים ותיקים – בהתנדבות.

תושבי ראש פינה – המענים שאנו נותנים

אנחנו נותנות לתושבי ראש פינה מענים במגוון תחומים, בתוכם

  • סיוע בשילוב ילדים במעונות יום
  • תמיכה רגשית לילדים ובני נוער
  • הדרכות הוריות וטיפולים משפחתיים
  • מערך תומך בתוך הבית
  • שילוב בעלי צרכים מיוחדים במסגרות מותאמות ובתעסוקה נתמכת.
  • תיווך וסנגור לשירותים שונים.
  • סיוע לצעירים בשילוב תעסוקתי.
  • לוותיקים ניתן מענה פרטני, נעשים ביקורי בית, מוצע סיוע חומרי, סיוע במיצוי זכויות ותמיכה רגשית
  •  
תוכניות פנאי והעשרה לוותיקים

מועדון  מופת בית היקב מארגן חוגים וסדנאות שונות ומספק ארוחת בוקר קלה וארוחת צהריים חמה לחברי המועדון.

נעים בשלישי: תוכניות העשרה והפגת בדידות במימון משרד לשוויון חברתי בהן נכללים טיולים, סדנאות והרצאות מתקציב משרד הרווחה והמועצה.   

קהילה תומכת: תכנית בה ביצענו התקנת לחצן מצוקה בבתי תושבים, ביקור שוטף של אם הקהילה, רונית גבאי, לפחות אחת לחודש, וקשר שוטף עם עו"ס ותיקים.   

בחזית המאבק בקורונה

שנה של יותר פניות ויותר מצוקה, יותר ביקורי בית, מתחים וחרדות: ובצידם יותר דאגה ואכפתיות. מנהלת המחלקה רחל דאודי מסכמת

"כן. זו הייתה שנה מיוחדת. עם היקף פניות גדול מהממוצע בשנים קודמות" ציינה רחל דאודי, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים בהתייחסה לשאלה האם שנת הקורונה כחריגה מבחינת היקף הפניות לעזרה. לדבריה האינטנסיביות במהלך חודשי הסלמת המגיפה, תקופות הסגר, ההנחיות המחמירות, הימשכות המשבר, הפחד להידבק ולהדביק, כל אלה נתנו את אותותיהם ויצרו מתח רב וחרדה בקרב רבים, ואתגרים רבים לצוות שלנו, המלווה ומטפל. חשוב לי לציין, היא אומרת, בניגוד לאווירת סוף הקורונה השוררת בימים האחרונים, הקורונה לא מאחורינו, היא כאן וקיים חשש שהיא תימשך בעצימות כזו או אחרת עוד זמן. יש להישמר ולהקפיד על ההנחיות.

מה הייתה המדיניות כלפי מי שהוגדר אוכלוסייה בסיכון להיפגע מהנגיף?
נדרשנו לתת מענה למספר גדול יותר של פניות, מקבוצות גיל שונות, בדגש על תושבים ותיקים ומשפחות. אלה נאלצו להישאר בבית מרבית הזמן, והוגדרו קבוצת סיכון, שיש לשים עליה זרקור מיוחד, לברר צרכים בתדירות גבוהה יותר, לערוך ביקורי בית, לשמור קשר טלפוני כדי לגלות דרכו הן צרכים חומריים והן רגשיים. קבוצות סיכון נוספות הם חולים במחלות קשות, סיעודיים, מי שמוגדר תלוי בזולת. עבדנו תוך שימת לב עם כולם. למן הסגר הראשון נכנסנו במועצה למצב חירום והעלינו שתי מדרגות את הדאגה למי שהגדרנו כנמצא בקבוצת סיכון. הדאגה כללה חלוקת ארוחות חמות, סלי מזון ותווי קניה וכמובן תמיכה רגשית למי שהביעה צורך או שחשנו שזה נדרש. הקשר הטלפוני נעשה על ידי עובדי המחלקה, מתנדבים מהקהילה וצוות המוקד במועצה, שיצר קשר כדי לבדוק צרכים בעיקר, כאמור, בקרב ותיקים. בהקשר אחר, מציינת רחל טיפול במשפחות שעברו להתגורר בראש פינה ופנו לקבל סיוע. בין אם הפנייה הייתה לסיוע חומרי או רגשי, היא הצריכה מתן תשומת לב ומשאבי זמן שנדרשו לצורך העניין, שלא היו בשפע בשנה החולפת.

המדינה עוזרת בתקציבים?
המדינה תמכה בעזרת משרד הרווחה, המשרד לשיוויון חברתי, פיקוד העורף, ועזרה נוספת שקיבלנו היא תקציב של "הקרן לידידות" לטובת צרכים, בהם בעיקר עשינו שימוש לקניית תווי מזון.
מגיעה גם תודה גדולה לראש המועצה, מוטי חטיאל, על הבנת הצרכים, התקציבים והדאגה לתושבים.

איפה בא לידי ביטוי השפעת המשבר המתמשך על ילדים ונוער?   

ילדים ובני נוער אצלנו חווים את הקשיים של השנה האחרונה כמו חבריהם מרחבי הארץ. הסגר וההנחיה להיות כמה שיותר בתוך הבית, הגבלות הניידות, חוסר סדירות במסגרות החינוך, אי ודאות גדולה וניתוק מחברים – כל אלה השפיעו על הילדים ורבים חווים עוצמות שונות של מצבי חרדה, לחצים ומתחים, בעיות התנהגות ומשמעת, וגם פגשנו גם בעיות של סמים. צריכת אלכוהול ואלימות. אנחנו מטפלים בכל המקרים המוכרים לנו, ובונים תכנית התערבות מתאימה לכל משפחה, בהתאם לצרכיה.

מה היו נקודות האור בשנה החולפת, למי חשוב לך להודות?

חשוב לי לציין, שעל אף הקשיים שהעצימו לאורך השנה והטיפול האינטנסיבי ביותר פניות וביותר מצוקות, אני מקווה שהצלחנו להגיע לרוב האוכלוסייה. כמות הפניות מעידה על היותנו כתובת מקצועית עבור התושבים שלנו, על גילויי התנדבות ואכפתיות, ועמידה בשינוי האדיר שנכפה על כולנו, בלא הכנה. כולנו התגייסנו לתת מענה, וכך זה יימשך הלאה. בריאותם הנפשית והפיזית של התושבים שלנו היא בראש מעניינינו. לסיום, אני רוצה להודות לכל צוות העובדים  במחלקה על עבודתן, על הדאגה, האכפתיות, ההשקעה והמסירות הרבה לתת מענה ראוי ומיטיב, מעבר לגבולות הזמן לתושבי ראש פינה. אני מאחלת לכולנו שנתגבר על התקופה הקשה ונדע ימים טובים יותר. אסיים במילותיו של הרב אברהם יצחק הכהן: "צריך שכל אדם ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. צריך שכל אדם ידע ויבין שעלינו לעמול ולגלות את הנר ברבים ולהדליק לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו".**

ברכת ראש המועצה לעו"סיות

תודה על טיפול מסור, מקצועי אחראי ודיסקרטי

"אלה ידַי, זה העולם". שורה זו מתוך שיר של מרגרט אטווד היא המוטו לספר השירה של העובדת הסוציאלית אורית קלופשטוק, לא יכולתי לרשום את זה בתיק. ידיים הן מרכיב מרכזי במקצועה של קלופשטוק, העבודה הסוציאלית, שהיא עבודה של ידיים כמייצגות מגע, לא בהכרח מגע פיזי, כמובן, אלא ידיים נוגעות כדימוי להשתתפות בעולם, בשלל היבטיו של העולם, ובכללם היבטיו הקשים והדחויים ביותר, אלו שרבים מאיתנו נמנעים אפילו מלהתבונן בהם, ובוודאי לא מעיזים להתקרב אליהם, להיכנס פנימה ולגעת.

את התיאור ההוליסטי, הנותן הקשר רחב ועמוק לתפקיד העובדת הסוציאלית כתב גיא פרל, שהוא, איך לא, עובד סוציאלי.

קיים פער גדול ולא צודק בין חשיבותה הגדולה של העבודה הסוציאלית לחוסנה של החברה ולשלומם של פרטים רבים הנעזרים ונתמכים על ידה, לבין מעמד אנשי המקצוע, העושים עבודתם בצנעה, מחויבים למקצועיות ולדיסקרטיות,  ללא ההילה הנקשרת למקצועות טיפול אחרים. "יום העובד הסוציאלי הבינלאומי" הוא הזדמנות הולמת להודות לכן בשם תושבי ראש פינה, על טיפול מסור ואחראי במגוון צרכים של תושבים, על הושטת מענה מקצועי ורגיש לפניות מכל הגילים לקבלת עזרה רגשית או כלכלית – פניות שצברו תאוצה ב"שנת הקורונה".

המחלקה לשירותים חברתיים היא אחד מעוגני המועצה שלנו. המקום התחדד ביתר שאת בשנה מיוחדת כמו זו שחווינו, בה, באו לידי ביטוי דאגה עמוקה לכל הלקוחות, עם הפניית תשומת לב מיוחדת לקבוצות אוכלוסייה בסיכון.  

ביום חגכן הבינלאומי, אני מבקש לברך אתכן שתמשיכו למצוא בעצמכן את העוז להשתתף בשלל היבטיו של העולם, למצוא את הסיפוק בעבודה החשובה שאתן עושות יום-יום ולהוות עבור כולנו השראה למושג הנתינה.  

בכבוד והערכה גדולים,

מוטי חטיאל, ראש המועצה   

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

עקבו אחרי עדכונים ומידע ברשת

נגישות