מסכמים שבוע | עדכון תושבים
14.5.2021

תושבים יקרים שלום רב,

אני כותב לכם את הדיווח השבועי בסיומו של שבוע סוער שעבר על ארצנו, המתמודדת בחזית הצבאית מול התקפה של יותר מאלף רקטות שיורים חמאס והג'יהאד האיסלמי על יישובי וערי הדרום, השפלה ומרכז הארץ, מאלצים מאות אלפי אזרחים להימצא במרחב מוגן. בחזית האזרחית התלקחו כתוצאה מהעימותים המוקדמים בירושלים ובחזית הצבאית מהומות חסרות תקדים בעוצמתן בין יהודים לערבים, בשורה של "ערים מעורבות" ובכבישים, כולל מעשי לינץ' וונדליזם שהותירו אותי בהלם.     

אין לנו ארץ אחרת

בניסיון למגר את המהומות ב"ערים המעורבות" ולהחזיר את היחסים למה שהיו, נקטו ראשי ערים, רשויות מקומיות ומועצות אזוריות מכל רחבי הארץ בצעד של יצירת חזית אחת – כל אזור ורשויותיו – שיצאו להביע מסר משותף של קירוב לבבות, פיוס ושמירה על מרקם החיים המשותף. גם אנחנו, ראשי רשויות גליל מזרחי התייצבנו אמש בכניסה לכפר טובא זנגריה להעביר את המסר החשוב של קרוב לבבות, פיוס ושמירה על מרקם החיים המשותף, כי אין לנו ארץ אחרת.

(בתמונה: ראשי הרושיות בצומת ראש פינה)

 

 עין לצפון צופיה 

פתיחתה של החזית הצבאית בדרום הביאה אותנו לבצע שורת צעדים של בדיקת מוכנות הציודים, המקלטים, והיערכות למקרה של טילים על ישראל גם מהחזית הצפונית. חשוב לי לציין שאנחנו עומדים בקשר עם גורמי הביטחון באזור, ואלה יעדכנו אותנו על כל תרחיש או התפתחות.

ראש פינה עם הדרום

עם פרוץ מבצע שומר החומות והירי המאסיבי בדרום, יצרנו קשר עם רשויות חוף אשקלון ושער הנגב בעוטף עזה, והצענו להן להפיץ בין תושבים את הזמנתנו לבוא ולהתארח אצל משפחות בראש פינה שנעתרו לפתוח את ביתן ולארח משפחה מהדרום. במקביל ריכזנו את פרטי המשפחות שנרתמו לארח לטובת החיבור עם הדרומיים. מי שמעוניין להצטרף לרשימת המארחים, מוזמן להירשם

"מחוסר אונים לתפקוד יעיל ומועיל"

האירועים המתרחשים בשבוע האחרון ואלה שלגביהם יש תרחישים שעלולים להתרחש, וגם אירועים המתרחשים בימי שגרה, הם הזרז לקורס בנושא: "מחוסר אונים לתפקוד יעיל ומועיל", שיכול לעניין רבים מכם, במסגרת "אקדמיה בכיכר" ושיתוף פעולה אקדמי של מכללה אקדמית תל חי ומכון מחקר מיג"ל. בשישה מפגשי הקורס יילמדו מצבים של טראומה ודחק, דרכי יישום עם התמודדות במצבים אלה ובמצבים אחרים, וגם על החוסן המנטלי והפיזיולוגי, ועל תרפיה כדרך להתמודד עם הקשיים. שישה מפגשים (המפגש הראשון 20.5) בימי חמישי, בין 17:00 – 19:00 במתנ"ס ראש פינה. מומלץ מאוד!

הרשמה בקישור: הרשמה לקורס "מחוסר אונים לתפקוד יעיל ומועיל" (google.com)

מכאן, לעניינים נוספים בהם עסקנו השבוע:

הבהרה בעניין הנחות הרשות

מליאת המועצה החליטה (27.4) לאמץ את המלצות ועדת הנחות, ועדה סטטוטורית, בה חברים חברי מליאה, על  עדכון הנחות ארנונה עד מאה מטר ראשונים בנכס, בתוכן הנחות הרשות לאזרחים ותיקים. הנחות רשות, כשמן כך הן – הנחה שהרשות המקומית בוחרת לתת לתושבים זכאים. הן לא חובה. הן ניתנות רק אם לרשות יש את היכולת הפיננסית לאפשר אותן, מבלי להיכנס לגירעון אשר יפגע ביכולת לספק שירותים אחרים לתושבים. צר לי שגמלאים למדו על השינוי בהנחות רק אחרי הגעת תלוש הארנונה. זו טעות ואנחנו נפיק את הלקח. לאור שאלות רבות וכעס מצד תושבים אני מצרף מסמך המסביר את ההחלטה. חשוב לדעת כי החלטת המליאה פתחה בפני כל הגמלאים נתיב לבקש הנחה מוגדלת, בשיעור של 30%, ואנחנו כאן כדי לעזור לכם לממש אותה. קבלת הנחת החובה לוותיקים מותנת בעמידה בקריטריונים כלכליים המוגדרים בחוק ובהגשת בקשה (עד 30%) הנחה זו קיימת ואפשרית לכל וותיק העומד בקריטריונים. לחצו כאן

חזרנו לחגוג חגיגת שבועות כמו פעם

אתמול אחרי הצהריים השתתפו מאות תושבים בחגיגת השבועות המרכזית על דשא הכדורגל, עם תהלוכת טרקטורים, טקס קהילתי מסורתי על הבמה, מוזיקה וריקודים, ותחרות עוגות ומאפים בין משפחות. הייתה אווירה נהדרת. כיף לחזור לחגוג ביחד.   

   

..ובתחילת השבוע חגגנו את יום ירושלים, עם הפעלות יצירה ומתנפחים לילדים, הרצאה למבוגרים, והרקדה קהילתית סוחפת.  

מרכז הצעירים: עסקו בקידום היוזמה של אירוח תושבי הדרום, וקיימו מפגש של הסטודנטים  מתוכנית המנהיגות ומעורבות חברתית (בשיתוף מפעל הפיס), במרכז מפנה, שם התקיימה שיחה מרגשת והסבר של ד"ר חנה אלונים, בנושא כיצד ליצור שינוי חברתי.

עידוד השכלה גבוהה

 ב 27.5 ייערך כנס "חשיפה לאקדמיה" של מכללת צפת. מדובר באפשרות לשוחח ולקבל יחס אישי מראשי החוגים. האירוע מתאים לכל החיילים המשוחררים המעוניינים גם במכינות.

 
הזדמנות לצעירי המושבה: מפגשי ליווי, הכוונה, ייעוץ מקצועי והצעות עבודה 

יש לנו מאגר הצעות עבודה לצעירים ואנחנו מזמינים תושבים צעירים ובכלל תושבים להיכנס ולראות הצעות וכיוונים. המאגר מתעדכן מדי שבוע ואתם מוזמנים להכנס כאן

על בניית המאגר, אחראי אביאל מושל, סטודנט מראש פינה אשר עושה את תפקידו במסגרת מלגה ממרכז הצעירים. אנחנו מציעים גם ליווי תעסוקתי, ייעוץ והכוונה לצעירים – בכל יום שלישי ב 15:30, עבור צעירים בטווח הגילים 18-26. זו הזדמנות, חבל לפספס אותה.

עידוד הפיתוח עסקי במושבה

מרכז הצעירים מזמין להצטרף לתוכנית "מאי ביזנס" אשר תתקיים בימי שני בבוקר במרכז הצעירים. התוכנית מתקיימת בשיתוף עם סוכנות מעו"ף, והיא נהגתה לקראת היציאה ממשבר הקורונה. שקד גולדמן, מנהל מעוף, יהיה בכל יום שני ויעזור לבעלי העסקים בכל שאלה או צורך. 

הוותיקים

השתתפו בסדנה על נתינה, משמעות, תקווה ואהבה, בהנחיית מיקה בינבנישתי וחנה מוזס. השתיים ריתקו את המשתתפים והעבירו אליהם את "המתנות" של נתינה ומשמעות, תקווה ואהבה, המעצימות כל נפש, ובכל גיל.

הוותיקים שלנו חגגו את חג השבועות כבר באמצע השבוע, בארוחה טובה ועשירה במועדון היקב, ובהאזנה לתזמורת המקומית שהתמקמה מחוץ למועדון והנעימה לכולם את השהות. אחרי שנה שלא יכלו לחגוג ביחד, המפגשים בחגים ומועדים, ובכלל היכולת להיפגש מחדש היא ברכה גדולה, וזה מורגש באווירה.

ביום ראשון: הבריכה הציבורית נפתחת!

ביום ראשון, 16/5, תפתח עונת הרחצה בבריכה הציבורית. ביום ראשון היא תהיה פתוחה בין השעות 10:00 ל- 17:00 לכלל הציבור. בשאר הימים – בהתאם למועדים והשעות שנקבעו :

ולסיום, פינת הפירגון

נעים להכיר: אני גליה גלסר, בת 16, תלמידת כיתה י'. נולדתי בירושלים, ובגיל 6 הגעתי עם משפחתי לראש פינה. אני האחות הבכורה מבין חמישה ילדים במשפחה.

ההתנדבות שלי: אני מתנדבת בבני עקיבא, ומחוץ למושבה אני בכנפיים של קרמבו, מד"א ומש"צים. בני עקיבא זה המקום הראשון שנכנסתי אליו, בכיתה ד', כשהקימו כאן את הסניף. לכנפיים של קרמבו ולמש"צים הגעתי דרך בית הספר, ומד"א זה היה חלום בעקבות הסיפורים שהייתי שומעת במשפחה שלי, שיש בה רופאים.

למה התנדבתי: התחברתי לכל העולם הזה בעיקר כי עניין אותי להכיר אנשים חדשים ולהתפתח בעצמי, אני מאוד אוהבת עשייה וחיפשתי מה לעשות בשעות הפנאי. הריגוש העיקרי הוא שאני יודעת שבכל פעולה שאני עושה, או מקרה שאני נוסעת אליו, או מסלול הדרכה כי אני משנה משהו לטובה במציאות שלנו, לוקחת חלק משמעותי בעולם. המניע העיקרי שלי הוא הרצון שלי להיות נחוצה לעולם. אני חושבת שלכל אדם יש שליחות ושדברים שאני עושה יכולים להשפיע ולגרום שיהיה לנו עתיד טוב יותר.
ברגעים קשים: עוזר לי להזכיר לעצמי את הסיבה שאני כאן, את העובדה שזה קושי זמני שניתן לפתור ואם צריך לבקש עזרה אז אני מבקשת. אם הקושי הוא קשור לאנשי הצוות שאיתי אני תמיד בראש עם המחשבה שאנחנו פועלים בשביל מטרה אחת "שיהיה לנו כיף וטוב" ובנוסף שבסופו של דבר יש חילוקי דעות אבל כולנו חברים ושותפים לדרך.
אני מאחלת לעצמי: להמשיך להיות עם אש בעיניים ומלאה באנרגיה חיובית לעשייה טובה, שאצליח להנות גם מהעשייה הקטנה וגם הגדולה, וכמובן שאצליח לגרום לעוד אנשים להיכנס לעולם הזה של העשייה החברתית. אני מאמינה שברגע שאדם הולך עם הרצון של "לעשות טוב בעולם", הוא עושה. העולם שלנו מלא במקומות שמחפשים אנשים שרוצים לעשות טוב, רק תחפשו. בטוחה שתמצאו.

לסיום, מומלץ להוריד את היישומון החדש של פיקוד העורף, המספק התרעות, הנחיות ומידע מציל חיים בזמן אמת, בהתאם למיקומכם ובאזורי עניין לבחירתכם

אני מאחל לכולנו שייגמר מעגל האיבה, ויחזור השקט והביטחון לארצנו.

שבת שלום לכולם.

מוטי חטיאל, ראש המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

עקבו אחרי עדכונים ומידע ברשת

נגישות