עדכון תושבים 28.5.2021

השבוע בישר משרד הבריאות לכולנו כי הקורונה פאסה. מאמצע השבוע הבא 1.6 יוסרו כל מגבלות הקורונה למעט חובת עטיית מסכה בחלל סגור. זו בשורה נהדרת, ודי מדהימה, בהתחשב בכך שהקורונה וכל השפעותיה, שעדיין מורגשות, הייתה הנושא המרכזי על סדר היום  האישי והלאומי, במשך יותר משנה. בשבוע החולף העמקנו עשייה במוכנות לשעת חירום, בהכנות לסיום שנה ופעילות חינוכית בקיץ, במענה לתושבים במצוקה, פיתוח פיזי ושיפוצים, טיפוח חזות המושבה ופעילויות פנאי.

 

העלינו את צרכי הביטחון של תושבי ראש פינה בפני אלוף פיקוד הצפון

השבוע זכינו לארח בראש פינה את אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם, אל"מ גיא ברגר מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף וסא"ל יעקב סגאס רע"ן העורף בפיקוד. בעיצומם של ימי מתיחות ביטחונית לפנות זמן ולהגיע הוא לא דבר מובן מאליו, והודיתי לאלוף על כך בפתח הפגישה עם ממלאי התפקידים במועצה ובשעת חירום, וציינתי את הגאווה שיש לנו בצה"ל, שהוא קרן אור ומקור החוסן שלנו. בפגישה עצמה הצגנו את מצב המוכנות לשעת חירום ופירטנו על צעדים שעשינו בחודשים האחרונים. העליתי בפני האורחים  שני נושאים דחופים מבחינתנו לשלום הציבור – פערי המיגון בראש פינה והקמת "מרפאה אחודה", בה יינתנו לתושבים שירותי רפואה בחירום.

אלוף הפיקוד סקר בפיננו את אירועי הירי וניסיונות החדירה בשבועיים האחרונים, וציין כי מיטב יחידות הסדיר נמצאות פה, על מנת לאפשר לכם ולנופשים ליהנות מכל הטוב שיש לצפון הארץ להציע. הנושאים שהעלינו נרשמו לטיפול אנשי המקצוע. הוא הדגיש כי למיגון העורף חשיבות גדולה, הן לשלומם של התושבים והן ביכולת לאפשר לצה"ל להתעסק בלחימה, הדיפה והתקפה על האויב. המפגש הסתיים בתחושה משותפת כי שילוב יכולת ההרתעה של צה"ל ומניעה עקבית הם המאפשרים את המשך החיים השלווים בצפון השקט והיפה שלנו.     

 

תקציבים נוספים לאמצעי שעת חירום

פגישה חשובה נוספת השבוע בנושא צעדי המוכנות לחירום הייתה עם ראש אגף חירום וביטחון במשרד הפנים חזי רז, ומנהל מחוז הצפון באגף, משה אורנשטיין, איתם דנו על סיוע בתקציבים לשורת נושאים, ביניהם שדרוג חמ"ל ומוקד המועצה בכל הקשור להתאמת הצרכים, שיפוץ, ושיפור אמצעי טכנולוגיה ומולטימדיה, סיוע בהצטיידות מחסן מל"ח (משק לשעת חירום) החדש, וסוגיית צפיפות מקלט בית הספר וילקומיץ.

 

תשתיות: חודשה דרך הגליל

בימים שני ושלישי ביצענו עבודות תשתית לחידוש ”דרך הגליל”, מכיוון חצור ועד כיכר דוד שוב. העבודות כללו קרצוף של הכביש, היכן שנפערו בו בורות עקב עומסי התנועה לאורך השנה, ולאחר מכן נעשה ריבוד וזיפות, על מנת שהכביש יהיה בטוח יותר לנסיעה ואסתטי. העבודות היו אמורות להתבצע לפני שבועיים, אך נדחו לימים אלה בגלל החג המוסלמי והאירועים הביטחוניים ברחבי הארץ.

 

(עוד) עזרה לבעלי העסקים בראש פינה

אנחנו מזמינים בעלי עסקים ומנהלי עסקים בראש פינה להיעזר באביאל מושל, סטודנט מראש פינה, שתפקידו לעזור לכם בעלי העסקים, לקבל החזרי ארנונה המגיעים לכם, כהטבה על תקופת הקורונה. אביאל עושה את המשימה במסגרת מלגה שקיבל במרכז הצעירים במועצה.

התפקיד שלו הוא בין היתר לעזור לבעלי העסקים להגיש את הטפסים למשרד הכלכלה על מנת לקבל את החזרי ארנונה בזמן תקופת הקורונה.

בעלי העסקים אשר עדיין טרם הגישו בקשה לקבלת ההנחה, מוזמנים להתקשר ל מספר 04-6808600 לבקש עזרה ואביאל ייצור עמכם קשר.

 

סטודנטים לרפואה מצטרפים לפעילויות מדור הוותיקים

במדור התושבים הוותיקים נמשך תהליך מיפוי הצרכים של הוותיקים, גם בעזרת מפגשים אישיים וביקורי בית. השבוע התארחו בפעילות שחנט ארבעה סטודנטים מבית הספר לרפואה בצפת, שישתלבו מעתה בתוכנית הפעילות שלנו לאורך השנה, הן בסדנאות והן בביקורי בית שמקיימת טובה כהן, מנהלת המדור. הסטודנטים יסייעו בשירות לוותיק באמצעות ביקורי בית, הפגת בדידות, סדנאות יחד עם וותיקים ומיפוי צרכים במפגשים.

 

חברי מועדון מופת יצאו לסיור מעניין במפעל ימוג'ה  שבגן התעשייה תל חי ולמדו על הטכנולוגיה המתקדמת לפיתוח וייצור של פוליסכריד סולפטי המיוצר ומופק ממיקרו-אצות אדומות. בד בבד עם המשך הפעילות מתחיל שיפוץ חדר השירותים במועדון בית היקב, ושיפור הנגישות אל המועדון.

 

קידום תוכנית אזורית לפיתוח התיירות החקלאית

במסגרת המאמץ האזורי לפיתוח תיירות חקלאית התקיים סיור עבודה בגליל המזרחי של מתכנן מחוז צפון, יהונתן כהן ליטאנט, נציגי לשכת התכנון, נציגי משרד החקלאות, נציגי המשרד להגנת הסביבה ונציג רשות הטבע והגנים. את הסיור יזמנו יו"ר אשכול הרשויות בני בן מובחר, מנכ"לית האשכול נורית צור רבינו, ראש מועצה מקומית יסוד המעלה, אילן אור, ואני. בסיור הוצגו מגוון מיזמי תיירות חקלאית המהווים דוגמא טובה לפיתוח התחום באזור ומנוע צמיחה לכלכלה. המטרה שלנו היא לרתום את הגורמים הרלוונטיים במשרדי הממשלה בכדי לסייע לחקלאים לייצר פעילות כלכלית בשטחי החקלאות עם חיבור לתיירות, ובכך לאפשר את הגדלת הפעילות הכלכלית של החקלאי.

 

תיירות: פועלים להכרה באתר השחזור כאתר מורשת לאומי

במסגרת פעולתנו להכרה באתר השחזור של ראש פינה העתיקה כאתר מורשת התקיים אתמול סיור עם בכירים במשרד התיירות, ביניהם מנהל אגף תיירות כפרית, ממונה מיזמים תיירותיים וחממות תיירות, מנהלת שיווק תיירות פנים ומחלקת האירוח, מנהלת אגף תיירות באשכול רשויות גליל מזרחי, נילי הורביץ מעמותת השחזור, ד"ר אסנת ברושי חן המייעצת לנו בנושאי תיירות, אירית ברק, מנכ"לית מועצה, ויגאל שרגיל ויורם המאירי חברי ועד הנהלה בעמותת השחזור. אחרי סיור באתר ומפגש עם האומנים בגלריות, הוצגה התכנית לפיתוח אתר השחזור כאתר תיירות מורשת, הוצגו צרכי הפיתוח בהיבטי של תשתיות תיירות, שיווק האתר, וייעוץ לליווי הפרויקט. מנהל האגף לתיירות כפרית והיל כיוף ציין את התרשמותו מהאתר והפוטנציאל התיירותי הגלום בו, וביקש כי נקדם הגשת קול קורא לפיתוח תשתיות תיירות בחודש הקרוב. איריס עזרן ממונה מיזמים תיירותיים ציינה כי ניתן להגיש בקשה לקבלת 300 שעות ייעוץ וליווי לפרויקט, וסוכם כי הקמת פורטל תיירות ייעשה בשיתוף פעולה עם אשכול רשויות גליל מזרחי.

 

העו"סיות עוזרות במיצוי זכויות תושבים

העובדות הסוציאליות במחלקה לשירותים חברתיים סיפקו השבוע מענה במגוון רחב של צרכים, למשפחות הנמצאות בקשיים כלכליים או במצבי קונפליקט, לצעירים, לתושבים עם צרכים מיוחדים, לניצולי שואה ולגמלאים בכל הקשור לענייני מיצוי זכויות והכרת זכויות וקרנות ייעודיות המסייעות בזכויות וקצבאות.  

חינוך: עדכונים להורים

מסגרות החינוך יפעלו בקיץ: ביום רביעי אתמול בלילה התקבל "קול קורא" של "ביה"ס וגנים של החופש הגדול". אנחנו לומדים את מה שרשום בו, ולפי זה נפעל וכמובן שנעדכן אתכם. יחד עם זאת, השנה נוכל לתת מענה חינוכי במסגרות עד תאריך 12.8 עד השעה 16:00 מדי יום. גם כאן נוסיף ונעדכן בעוד מספר ימים.  

מה חדש באשכול הגנים: לקראת סוף שנת הלימודים ילדי הגנים נהנים מביקורים ומפגשים משותפים בחצרות, יוצרים קשרים חברתיים, והצעירים עושים היכרות עם הגנים והצוות אליהם יגיעו בשנה הבאה. קבוצות בוגרי הגנים נפגשים עם דיקלה מנהלת אשכול הגנים למפגשי הכרות ושיח רגשי לקראת המעבר לכיתה א׳. בחודש הקרוב נתחיל מפגשים בין בוגרי הגנים לבין בית הספר.

הגננות משתלמות: חלק מהגננות יצאו להשתלמות שלושה ימים במרכז השתלמויות בשלומי בנושא ״גן יער״. ההשתלמות כללה ביקורים בגני יער והתנסות והעמקה ביתרונות השהייה בטבע עבור הילדים בגיל הרך. אנו נרגשים לקראת הקמת החורשה "הגן יער של האשכול". בעוד מספר שבועות תתחיל הכשרת הקרקע והקמת החורשה בה ייהנו וילמדו הילדים.   

בית נוער: חורשים את הארץ ברגליים. אחרי טיול משותף במקטע של שביל ישראל, ראו כולם כי טוב, עסוקים בימים אלה בתכנון והוצאה לפועל של טיול נוסף (17-18.6), בדגש על מעורבות רבה יותר של החניכים בבניית והובלת הטיול, ובדגש על בניית תכנים עמוקים כמו התבוננות פנימית ושיתוף בקבוצה. מדריכי בית הנוער מציינים הטיול הראשון הוכתר כחוויה טובה, ובטיול השני כבר יעשו לינת לילה בטבע. האווירה בבית הנוער טובה. לאחרונה עשו ערב ניקיון ספונטני, והנוער עבר שינוי בנושא מאחר והפסקנו להביא עובד לניקיון הבית והאחריות על הניקיון עברה לנוער. בנוסף, הנערים מפעילים יותר ויותר בעצמם את הבית כשאנחנו פותחים – הן ברמת הסידור, הניקיון והבישול, והן ברמת המעורבות בתכנון ובחשיבה על הקיץ ועל העתיד של הבית.

מעגל בנות:  מתקיים באופן קבוע ובנוכחות יפה. פורום גברי: בשבוע שעבר הזמנו את כלל המעגלים להתאחד בסדנת תיאטרון פלייבק.

ובינתיים במרכז הקהילתי:

ביום שלישי הקרוב ניפגש במרכז הקהילתי "לנשום ביחד" תרבות, אמנות, מחול ויצירה במרחב הציבורי (וללא עלות). המופע raining man למבוגרים בלבד ובהזמנת מקום דרך הלינק כל הפרטים במודעה:  

 

מי בא לגן: אחרי ערב של ריקוד מגיע לכם לנוח קצת, אבל לא יותר מדי כי כעבור מספר ימים "נפגשים בגנים" – כל יום בגן אחר. הראשון – גן הברון, 6.6, 16:30 לסדנת קרקס + בועות סבון. שמונה ימים מאוחר יותר 14.6 בשעה 18:00 בגן יעקב, הבובות שלנו מגיעות לפיקניק משפחות בגן (האוכל עליכם. מוזיקה, בובות, והפתעות עלינו!). ולסיום, 27.6 בשעה 16:30 במגרש המשחקים ע״ש דב אדלשטיין (ליד השיכונים) מתקן מתנפח ופעילות יצירה. אנשי המרכז הקהילתי מחכים לראותכם.

פעילות שלישית בהובלת המרכז הקהילתי "מתגלגלים עם שכנים" הוא קונטקידס בעברית וערבית, בהנחיית הנד ורוני. הפעילות מתאימה להורים וילדים בגילאי 2-5 יום ד'  |  26/5  |  16:15-17:00 בסטודיו במרכז הקהילתי. המפגש ללא עלות אך מותנה בהרשמה מראש בלינק  מתגלגלים עם שכנים – קונטקידס בעברית ובערבית (google.com) שימו לב – מספר המקומות מוגבל. מוזמנים להביא דברים לפיקניק ולשבת ביחד בחוץ על הדשא אחרי השיעור.

 

הספרייה שלנו מתחדשת

בהמשך להחלטת הממשלה, החל מיום שלישי הקרוב 1.6 יוסרו כל מגבלות הקורונה, למעט, חובת עטית מסכות בחלל סגור. כניסת ילדות וילדים לספרייה עד גיל 10 בליווי מבוגר.ת בלבד. לכבוד הסרת המגבלות, ואולי בלי קשר לכך, התחדשה הספרייה בפינת ישיבה חדשה עם כורסאות נוחות, מעוצבות וצבעוניות וסטנד פעילות.

לסיום, גם זה היה לנו השבוע – התקנו מחסומים בכניסה לאתר השחזור.

התקנת שני המחסומים נעשתה בשביל לשמור על איכות חיי התושבים בסביבה, מניעת פגיעה בדרך המרוצפת על ידי מניעה של כניסת רכבים לאתר למי שאינו תושב הרחוב

לסיום ממש, זהו קישור לסרטון הדרכה על כניסה והרשמה לאתר התשלומים המקוון של מועצה מקומית ראש פנה. לעזרה מוזמנים להכנס.

עד כאן הפעם. אני מאחל לכולנו סוף שבוע שקט ונעים. שבת שלום!

שלכם,

מוטי חטיאל, ראש המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

עקבו אחרי עדכונים ומידע ברשת

נגישות