תושבים יקרים שלום רב,

המועצה חזרה לשגרת עבודה בכפוף להנחיות, כשהמטרה שלנו היא שמירת רצף תפקודי של כל שירותים לתושבים, ושמירת ראש פינה 'ירוקה'. אני משתף אתכם בפעילות שלנו בשבוע החולף, שהתקיימה בקשת רחבה של תחומי עשייה:  

חינוך

אחרי חזרתם של הילדים לגנים, חוזרים ביום ראשון הקרוב גם ילדי כיתות א'-ד' לבית הספר, לחמישה ימי לימוד בשבוע. את המתווה המורחב יצרנו ביחד עם המנהלת וצוות בית הספר וילקומיץ. הסיבות להחלטתי להרחיב את מספר ימי הלימוד לחמישה, הן ראיית טובת הילדים ורצוננו להקל על מצוקתם הרגשית, וראיית הצרכים הכלכליים של ההורים והרצון שלנו לאפשר להם לחזור לשגרת עבודה ופרנסה. צוותי החינוך שלנו כבר ערוכים ומוכנים לקבל את הילדים בכיתות, שהותאמו בהתאם למתווה. כמובן שכל השהות בימי הלימוד תהיה תוך עמידה בהנחיות של מסיכת פנים, ריחוק חברתי ושמירת היגיינה. אני מקווה שהחזרה לכיתות ברחבי הארץ לא תביא עלייה בתחלואה ושילדי הכיתות הגבוהות יחזרו גם הם אל ספסל הלימודים. בינתיים, ילדי כיתות ה'-ו' ממשיכים ב"למידה מרחוק".
השבוע פתחנו מחדש את בית הנוער, בו סידרנו מרחב למידה מותאם ובטוח לשוהים בו. בשבוע הבא נקיים הכשרה של 13 בני נוער שהתנדבו להדריך את הילדים בשעות אחר הצהריים.

זיכרון והידברות

ביום רביעי ציין נוער ראש פינה 25 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. את הטקס הובילה יחידת הנוער של המועצה, שקיימה תהליך מקדים במרכזו עבודה משותפת של נוער חילוני ודתי במושבה. שיר בן-טל פרידמן מנהלת יחידת הנוער ציינה כי במפגשים נוצר שיח משותף למרות הדעות השונות והמנוגדות של הנוער, וכי לנו המבוגרים יש הרבה מה ללמוד מהם על קבלת השונה. למחרת נפגשו כולם בכיכר הכניסה למושבה, וקיימו מפגש בו נישאו שלטים עם המסר "רק ביחד ננצח", "ואהבת לרעך כמוך, גם אם הוא לא כמוך".

 

הפקחים בשטח

פקח המועצה ממשיך בביקורות שוטפות בעסקים המקומיים, לוודא  שההנחיות על שמירת מרחק, היגיינה ומסכת פנים נשמרות בהם. היחידה תוגברה לאחרונה בכדי לעמוד במשימה החשובה של שמירת ראש פינה ירוקה.  

ביום רביעי התבשרנו כי עובד תברואה שלנו נמצא חיובי לקורונה, דבר שהצריך את חבריו לעבודה לעשות בדיקת קורונה ולשהות בבידוד עד לחזרת התוצאות.  אמש חזרו הבדיקות, ולשמחתנו כולן יצאו שליליות. בתחילת השבוע הבא תחזור שגרת פינוי הפסולת והגזם מרחובות המושבה.  

מתקהלים עם עסקים

אחת הדרכים שלנו להחזיר תנועה לעסקים המקומיים היא תכנית "מתקהלים עם עסקים״, שמטרתה לחבר בין  עסקים מקומיים לתושבי המושבה, לחשוף ולחזק עסקים ומחד להקנות לתושבים מתעניינים ידע והעשרה מאידך. הפרויקט מנוהל על ידי המרכז הקהילתי, והמפגשים הם מקוונים, ומשתתפים בהם תושבי ראש פינה, צפת וחצור, כפר הנשיא ומחניים, ומקומות רחוקים יותר כמו כפר סבא, בית יצחק, עוטף עזה ואפילו ממיאמי שבארה"ב (!). אנחנו מקווים שהמידע והכלים המעשיים יעזרו לקדם את העסק וכולנו נחזור לשגרה במהרה.

רווחה: מתייחסים לכל פניה

העובדות הסוציאליות שלנו במחלקת הרווחה עובדות קשה תמיד, אולם משבר הקורונה הנמשך מביא עימו עוד עשרות פניות של תושבים שנקלעו למצוקה, ומבקשים סעד רגשי או כלכלי מהמועצה. הפניות מגיעות מתושבים בגילים שונים, והן מטופלות במחלקת הרווחה או מועברות לגורם אחר, תלוי בנושא ודחיפות הפניה. אנחנו מתייחסים לכל פנייה ברצינות רבה.

השבוע התבשרנו כי אושרה בקשתנו להוספת תקנים למחלקה לשירותים חברתיים, זאת לנוכח העלייה במספר הפניות והצורך בהערכות למתן מענים.
התקנים שאושרו, לשמחתנו, הם עובדת סוציאלית לעבודה עם תושבים

מתנדבים, ועובדת סוציאלית לענייני קהילה.

מוקד המועצה

אפיק אחר של קבלה ומענה פניות תושבים הוא מוקד המועצה 106 /   04-6808600 בניהול שרונה גנון. ייעודו הוא קבלה הפנייה, הפנייתה לגורם המתאים במועצה ומעקב אחר טפול עד לסגירתה.  

מערך קשר יזום

בשיחות הטלפון של מערך הקשר היזום (בניהול יגאל שרגיל) בידי עובדי מועצה, מתנדבים בקהילה וחיילות פיקוד העורף נשאלים התושבים – בעיקר ותיקים – על הרגשתן וצרכיהם, ובהתאם לכך אנחנו יודעים איך לעזור למי שצריך. ייעוד המערך הוא יצירת קשר עם תושבים, בדגש על אוכלוסיית הוותיקים.

מרכז הצעירים

מרכז הצעירים קיים השבוע מבצע מרגש שכותרתו "מחוברים בצבעים״, בשיתוף המחלקה לשירותים חברתיים, פיקוד העורף ומחלקת החינוך, ובמסגרתו ציירו ילדי הגנים ציורים שחולקו לאזרחים ותיקים ברחבי המושבה, ובכך שימחו ועודדו אותם בימים האלה של ריחוק חברתי. התגובות של הוותיקים היו נפלאות.   

נחיתה רכה באזרחות: הצעירים ממשיכים בתכנון כנס חיילים משוחררים והכנה לאזרחות (אשר ישודר גם בזום בתאריך 19.11). בכנס יוצגו סדנאות הכנה לאזרחות והסברים על התנהלות כלכלית, שוק העבודה, מבחן נטיות תעסוקתיות והפתעות נוספות..

חלוקת מלגות: אתמול התקיימה חלוקת מלגות לסטודנטים תושבי המושבה שהגיע לטקס שנערך תחת מגבלות הקורונה. מתן מלגה היא דרך שלנו לעזור לסטודנטים תושבי המושבה לרכוש השכלה גבוהה. אני מאחל לסטודנטים שנת לימודים מוצלחת ופורה, ובהצלחה גם באתגרים הטכניים שמכתיבה הקורונה.  

הוותיקים לא עוצרים

30 ותיקים השתתפו בסיור לבוסתן תלמוד הצמחים במצפה הימים, שם נהנו מאווירת הסתי ו, הכירו ולמדו על צמחי מרפא, לגמו חליטות מעניינות ונהנו מהחברותא. טובה כהן רכזת יחידת הוותיקים במחלקת הרווחה מציינת כי הסיורים מתקיימים בכפוף להנחיות הבריאות, ונהנים בהם מהיציאה לטבע, המפגש עם חברים ומקומות מעניינים, ומחוקר התלמוד המוכר והמוכשר אברהם דהן.

עושים סדר בוואדי

לפני מספר ימים בצעו עבודות בוואדי. בניגוד לסיכום שלי עם ראשות הטבע והגנים (רט"ג) – קיום העבודות לא תואם מראש, ולא הובא לידיעת המועצה.
ידענו עליהן רק בדיעבד. לאחר בדיקה שקיימתי, התברר כי נכרתו שני עצים יבשים, שלטענת רט"ג כבר היוו סכנה למטיילים במקום. אחרי בירור הפרטים חזרתי והדגשתי בפני מנהל מרחב צפון ברט"ג כי ההחלטה המשותפת שלנו היא שלא תיעשה שום עבודה או פעולה ללא עדכון המועצה ותושבים המעוניינים להיות שותפים לנעשה בוואדי. לאור העובדה שפעמיים בוצעו עבודות ללא ידיעת המועצה, ועל מנת למנוע את הפעם השלישית, החלטתי על קיום פגישה אחת לחודש עם פקח הרט"ג לעדכונים שוטפים. אני מאמין שבכך נמנע פעילות בוואדי ללא ידיעת המועצה והציבור.

המרכז הקהילתי מתאים עצמו

התינוקייה והפעוטון (שנה עד שלוש) חידשו את פעילותם בחסות המרכז הקהילתי, בכפוף להנחיות הקורונה (בתוכן איסור הכנסת הורים לפעוטון). בנוסף לטיפול בילדים, מגישים להורים העשרה במפגשי זום בנושאי העצמה הורית, כלים וטיפים להתנהלות בימי משבר מתמשך ועוד. בתחום אמנויות הבמה מקיימים ומתכננים מפגשים ומיזמי פעילות מקוונים וכשיתאפשר- עם הגעה פיזית למרכז.

עד כאן הפעם. אני מזמין אתכם לעקוב אחרינו באתר המועצה ובדף הפייסבוק.

שתהיה לכולנו בריאות איתנה ושבת שלום.

שלכם,

מוטי חטיאל, ראש המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

עקבו אחרי עדכונים ומידע ברשת

נגישות