עדכון תושבים | 18.12.2020

תושבים יקרים שלום רב,

דיווח משמח – ראש פינה חזרה להיות "ירוקה" לפי תכנית הרמזור המחשבת את ממדי התחלואה. זו בשורה טובה וחשובה, המאפשרת לכולנו שגרה סבירה יחסית. נמשיך להקפיד על ההנחיות ונקטין בכך את הסיכוי לתחלואה.

הצעת תקציב המועצה 2021

בימים אלה אנחנו משלימים את הכנת תקציב 2021. משבר הקורונה מטלטל את העולם כבר שנה, השפעותיו מורגשות בכל תחומי החיים, וגם על  מצבה הכלכלי של המועצה. תקציב 2021 יושפע ממשבר הקורונה ומאיומים נוספים עימם אנו מתמודדים, עליהם חשוב לי ליידע אתכם.

אחד המקורות של מועצה מקומית לפעילות הוא הכנסות מגביית ארנונה. בשנה הבאה אנחנו צופים ירידת הכנסות מארנונה ואגרות בהיקף של כ – 1.5 מיליון ש"ח, בעיקר עקב החלטות הממשלה למתן הנחות בארנונה למגזר העסקי, במטרה – הנכונה לכשעצמה – לעודד פעילות כלכלית במשק. זאת ועוד, אנו לוקחים בחשבון שבמהלך השנה, כתוצאה מהמצב הכלכלי, ניאלץ לאשר הנחה בארנונה עבור תושבים המצויים בקשיים.    
איומים נוספים המשפיעים על תקציב המועצה הם:
1. דו"ח של ועדת הכנסות אזורית גורס כי נדרשת חלוקה שונה של כספי ארנונה הנגבים על ידי המועצה שלנו בסך 2.7 מיליון ש"ח בשנה.
2. ועדת גבולות מבקשת להעביר שטחים ומתקנים מראש פינה לרשויות שכנות.
3. ביטול הטבה בסך של 690 אלש"ח שהיו מקבלות רשויות שהוגדרו "עיר עולים", וזאת ללא מתן קבלת תקציב חליפי.

  1. ירידה של 0.5 מיליון ₪ בהיקף היטלי ההשבחה ואגרות צנרת עקב עיכובי בניה ודחיית אכלוס מפעלים (אירוע כלל-עולמי)
  2. אתגרי הקורונה: ירידה גדולה בהכנסות ומצד שני הוצאות לא מתוכננות על רכישת ציודי מיגון, הרחבת הפיקוח ופעילות תמיכה בתושבים, בעיקר מקבוצות האוכלוסייה שבסיכון.
  3. הדרתנו מזכאות לקבלת מענקי פיתוח וקידום תשתיות (משום שאיננו רשות הנהנית ממענק איזון מהמדינה).
    7. השתתפות מינימלית של משרד החינוך בעלויות הסעות תלמידים לבתי הספר באזור, משום שלא קיים אצלנו בית ספר תיכון או בית ספר דתי, הזכאים לסבסוד הסעות התלמידים אליהם. עלויות ההסעות היא מרכיב מרכזי בתקציב החינוך – 1.2 מיליון ש"ח בשנה. חשוב לציין עוד, כי גידול במספר תלמידי החינוך המיוחד הביא להוצאה של כ- 0.6 מיליון ₪ בשנת הלימודים תשפ"א.

ריכוזן של כל הסיבות הללו מאתגר מאוד, בייחוד כשהמטרה שלנו היא לא לקצףץ, אלא ככל הניתן להמשיך את פעילות המחלקות כסדרה, לשמור על רצף תפקודי של אספקת שירותים לתושבים, אך בד בבד כן לאתר את המקומות בהם אפשר לקצץ או לייעל, ובלבד שלא ייפגע השירות לתושב. אני אמשיך לעדכן אתכם בנושא בשבוע הבא. ומכאן, לאירועי השבוע האחרון, במרכזם, איך לא – חנוכה:  

שר התרבות והספורט היה אורח המועצה

ביום רביעי אירחנו את חילי טרופר שר התרבות והספורט לפגישת עבודה ולסיור במספר אתרים במושבה, ביניהם בית מר, גלריות, בית הכנסת העתיק וסיימנו במצפה נמרוד ז"ל. בפגישת העבודה בבית היקב הצגנו לשר ולצוותו את פרופיל המושבה ותפיסת התרבות אצלנו, את החזון ותחומי העשייה, האתגרים והצרכים של ראש פינה. ציינתי את החשיבות שאנחנו רואים לקיים – בהתאם להנחיות – מפגשים ופעילויות, בייחוד בימים אלה שמצב הרוח מושפע מהימשכות משבר הקורונה, יש לתרבות ולספורט חשיבות נוספת. השר הבטיח לבחון את הבקשות שהעלינו בפניו להעצמת התרבות והספורט במושבה. הוא עדכן על מספר "קולות קוראים" ממשלתיים שעתידים להתפרסם, אליהם אפשר להגיש מועמדות לקבלת תקציבים לפעילות. איתי במפגש היו אירית ברק מנכ"לית המועצה, דני טל מנהל אגף מוניציפאלי וממונה על החירום, חגית ממן מנהלת המרכז הקהילתי, ויעל אריאל מנהלת הספרייה.

לא מוותרים: חנוכה בצל הגבלות הקורונה

 

אתמול והיום (שישי) קיימנו לראשונה את "פרה פרה 2020" באתר השחזור ובבית היקב לסיום חג החנוכה. הרעיון היה לקיים אירוע תרבות בהשתתפות ציבור אך בהתאם להגבלות, וכך עשינו – המשתתפים חולקו לקבוצות של 20, שעברו בין התחנות, שהו בהן עשרים דקות, והמשיכו הלאה לתחנה הבאה. באתר השחזור הוקרנה אנימציה ופגשנו את היוצר שחר קובר, ראינו הופעה מרהיבה של הליצן שמבוקי, שמענו סיפורים עם מסכות של תיאטרון האייל המרקד, סדנת יצירה של נטעלי שריקי, וצפינו במקבץ סרטים עם ניר פילוסוף. כמחווה ל"יום התלם הראשון" – יום ייסודה של ראש פינה, בניצוחה של נילי  מנהלת העמותה לשחזור ראש פינה, הוקרנו החיזיון האור-קולי ומקבץ סרטי ארכיון מתולדות המושבה. עוד היו אתנו אור סער והזמרת רחלי במחרוזת שירי חנוכה בעיבוד מחודש. האירוע הססגוני הוא פרי שיתוף פעולה של מרכז הצעירים, הסינמטק והעמותה לשחזור ראש פינה. תודה  לכל בני הנוער שעבדו בסדרנות.

חינוך: הילדים לא נשארו בבית

ילדי כיתות א-ב הגיעו לבית הספר גם בחופשת חנוכה, אך הפעם: לקייטנה. רעות בן יוסף רכזת החינוך החברתי לכיתות א-ו, מספרת על שבוע הפעילות בהובלתה ובעזרת שמונה מדריכות ומדריכים משכבת י"ב: חיפשנו גביעים בוואדי, האכלנו תרנגולות בגינה הקהילתית, עשינו תחרויות ספורט קבוצתיות, למדנו חקלאות, ואפילו היינו להטוטנים ליום אחד. בין לבין לא שכחנו כמובן לספר את סיפור חנוכה, ליצור יצירות ברוח החג ולהדליק נרות.   

החודש מחלקת החינוך ללא מנהלת, עד כניסתה של מנהלת חדשה בתחילת ינואר. לפעילות החינוך החברתי של הנוער קלטנו את יואל כרמלי שעובד עם צוות המדריכים, במקומה של שיר הנמצאת לקראת חופשת לידה. עד כניסתה של מנהלת מחלקת החינוך – אירית ברק מנכ"ל המועצה היא הכתובת לכל פניה.  

…ובבית היקב ארגן מדור הוותיקים הדלקת נר רביעי של חנוכה.

 
שווה בדיקה: אולי מגיע לכם מים במחיר מופחת

בהתאם להנחיית רשות המים תקנה 7625 לכללי המים – כל ספק מים (מועצה מקומית ראש פינה היא ספק המים לבתי התושבים) נדרש לדווח על מספר הנפשות המתגוררות בכל יחידת דיור שבתחומו, לצורך התאמת מספר נפשות להקצאת כמות מים מוכרת ליחידת הדיור. לדוגמא אם מתגוררים בבית יותר אנשים ממה שדווח לרשות האוכלוסין – מגיעה לכם תוספת מים בתעריף מופחת.

לפירוט התקנה
לביצוע עדכון מספר הנפשות 

הבקשה נשלחה לכל התושבים גם בדואר.  

היזהרו מנוכלים

אני רוצה להתריע בפניכם שלא להיענות לשיחות טלפון מאנשים שאינכם מכירים, המבקשים לאמת פרטים אישיים, או פרטי כרטיס האשראי שלכם. לאחרונה אירעו מספר מקרים בהם ניסו אלמונים להוציא בעורמה פרטים אישיים ממספר תושבים, תוך שהם מציגים עצמם כנציג המועצה המקומית או גורם רשמי אחר. תלונות הוגשו למשטרה. היזהרו מנוכלים. אל תמסרו פרטים למי שאינכם מכירים. הנוכלים אינם בוחלים בשום דרך כדי להונות, ולהוציא כספים מאנשים ישרי דרך.

שירותים חברתיים: משתתפים באבלה של רחל על מות אביה ז"ל

בשמי ובשם כל עובדי המועצה הבעתי בפני רחל דאודי מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים את השתתפותנו באבלה אל מות אביה ז"ל. גם בהיעדרה המשיכו העובדות הסוציאליות לטפל בעבודה השוטפת עם לקוחות המחלקה על קשת רחבה של צרכים וגילים, ולטפל בפניות חדשות של תושבים לעזרה כלכלית או רגשית.  

מוניציפאלי: הגזם נאסף ורוסק, מוזמנים לקחת

בין משימות המחלקה המוניציפאלית נכלל גם איסוף גזם ביתי מרחובות המושבה וגזם שמוציאים תושבים לאיסוף. אחת לרבעון (שלושה חודשים) מגיעה משאית עליה מורכבת מכונת ריסוק גזם, ומרסקת את ערמת הגזם שנוצרה מאיסוף הגזם שנעשה מדי בוקר מפינות הגזם המיוחדות ומערמות הגזם שמוציאים תושבים אל מחוץ לביתם. האיסוף היומי עושה דרכו במשאית ונשפך ברחבה הריקה של מה שהיה בעבר בסיס הבינוי. ריסוק הגזם נעשה השבוע בימים שלישי ורביעי. כל מי שרוצה – מוזמן לבוא ולאסוף לעצמו גזם לשימושו.

מרכז צעירים: מדליקים עם  ותיקים

מתנדבים מתכנית המעורבות החברתית במרכז צעירים ביקור בימי חג החנוכה בבתי תושבים ותיקים, והדליקו איתם נרות חנוכה.  

עוד במרכז צעירים:

השבוע ביקר שם אלירן ביתן, ראש תחום קהילות לצעירים ומנהיגות של המשרד לשוויון חברתי. שירה קסלר רכזת המעורבות החברתית במרכז צעירים אירחה אותו במרכז, ועדכנה על הפעילויות והנעשה במרכז הצעירים.  

 
מרכז הקהילתי מדליק

במרכז הקהילתי בחרו להאיר על סיפורם של פצועי צה"ל גרונר בנבנשתי ושמוליק צור, אשר סיפרו (ב-זום) את סיפורם המרגש, ענו על שאלות ושיתפו ברגשות. במהלך השבוע הדליקו במרכז הקהילתי בכל ערב נר בשמם של מתנדבים בקהילה, נוער וילדים, צוותי חינוך, תרבות ואמנים, שירותי הביטחון וההצלה, עסקים בקהילה, ותיקים וחיילים. בהדלקת נרות קהילתית בשיתוף "פותחים עתיד" הדליק נרות רב המועצה הדתית גבי בן שימול שסיפר על החג למשתתפים, וראש המועצה בירך באירוע חמים ונעים.

פרויקט עם טעם וריח

בשקט בשקט צולמו בשבועות האחרונים חמישה סרטוני וידאו בבתיהן של חמש משפחות בראש פינה, שנעתרו ופתחו את המטבח הפרטי לספר על המנה המיוחדת של המשפחה, במסגרת פרויקט "תבלין של אהבה". היוזמים הם רעיה רבאור ויוסי לוי, ובכל פרק מוצג מתכון ומאכל מיוחד, עם סיפור מיוחד הנקשר במאכל, עם רגשות וזיכרונות הצפים ועולים במהלך הכנתו והגשתו. חמשת הסרטונים הם סדרה מרתקת על אנשים ובישולים, על מנות שעוברות מדור לדור, שומרות על הטעם, הריח והאהבה לבישול ולתרבות. המשתתפים הם חנה שופן, יעל דקל, קוקה אברמסקו, יהודה לוי ותהילה ומוטי גסטפרוינד. אז אחרי שבנינו מתח, מתי ישודרו הסרטונים? הפרקים כעת בעריכה, לפני שידור. אנחנו נעדכן אתכם מתי ואיפה נשדר. יש למה לצפות.

שימרו על ההנחיות – מסכה, מרחק ושטיפת ידיים – והבריאות, צאו לטייל באוויר הפתוח, הגליל ירוק מתמיד.

שבת שלום,

מוטי חטיאל, ראש המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

עקבו אחרי עדכונים ומידע ברשת

נגישות