עדכון תושבים | 25.12.2020

תושבים יקרים שלום רב,

כניסתנו לסגר ארצי שלישי ביום ראשון הקרוב במטרה לבלום את העלייה  בתחלואת הקורונה לא מפתיעה. מדובר על זה בערך מאז הסתיים הסגר השני. הסגר יחול למשך שבועיים, ויוארך בשבועיים נוספים אלא אם כן תושג המטרה – מספר נדבקים יומי קטן מאלף ומקדם הדבקה שנמוך מאחד. מתווה הסגר מטיל הגבלת תנועה מהבית ל-1,000 מטר (למעט מקרים חריגים ויציאה להתחסן); איסור שהייה בבית מגורים של אדם אחר (למעט משפחה גרעינית); המסחר, הבילוי והפנאי ייסגרו במלואם פרט למשלוחים (ללא איסוף עצמי); עסקים שאינם מקבלים קהל יעבדו במתכונת של 50% מההיתרים הנוכחיים; תחבורה ציבורית – 50% מהנפח הרגיל; התקהלויות – עד 20 בשטח פתוח ועד 10 בחללים סגורים; ספורט יחידני מותר ללא הגבלת מרחק (יוצאים וחוזרים הביתה, ללא רכב). סופרמרקט ורשתות הפארם יישארו פתוחים.

מערכת החינוך תפעל במתווה הזה: ילדי הגנים 3-6 ותלמידי א-ד ממשיכים כרגיל: כולל צהרונים. תלמידי יא'-יב' הלמידה ממשיכה בהתאם למתווה בית הספר בו לומדים. לגביי הנוער וחינוך חברתי – נפרסם להורים את המתווה במהלך השבוע הבא. אנחנו מדורגים "ירוק" ברמזור, וביחד נשמור על זה.

 

רצף תפקודי גם בימי הסגר

כמו בשני אירועי הסגר הקודמים, המועצה תמשיך רצף תפקודי של שירותים ועזרה לתושבים, בעיקר לתושבים הנמצאים בקבוצות סיכון, מבודדים או חולים (לשמחתי אין בראש פינה חולי קורונה מאומתים). מוקד המועצה 106 זמין לפניות תושבים 24 שעות ביממה לאורך כל השבוע, ומתנדבים מפעילים מערך קשר טלפוני יזום, אשר כשמו כן הוא – שיחות טלפון מהמועצה אל תושבים, לבירור שלומם וצרכיהם. כל מי שחש מצוקה או צורך בעזרה כלשהי – לא להסס לפנות.  

אספקת שירותים לבתי תושבים

המחלקה לשירותים מוניציפאליים ובתוכה אנשי האחזקה נערכים גם בסגר הזה לספק מוצרים ושירותים לתושבים שיזדקקו לעזרה במהלך ימי הסגר. חשוב לנו שכל מי שצריך עזרה יפנה למוקד המועצה 106 או לבן משפחה וידווח. עכשיו כבר חורף, הגבלות הקורונה בשילוב של מזג אוויר חורפי עלולים להיות מסוכנים אף יותר לחלק מהתושבים. לא להסס לפנות. ראש פינה ירוקה מבחינת הרמזור – מודל מדידת רמת התחלואה. אנחנו עושים מאמץ לשמור שכך זה יישמר, לכן גם גייסנו פקח נוסף שתפקידו להסתובב במרחב הציבורי ובמרכזי עסקים ולבדוק שהנחיות השמירה על הבריאות נשמרות, ואם יש צורך – נאכפות על פי חוק.    

מרכז צעירים: מכשירים אקטיביסטים

יצאנו לפרויקט "מאירים את הבתים" בחנוכה, בו ביקרנו שישה ותיקים עם 15 מתנדבים שהשתתפו אתנו. תודה מקרה לב, לכל המתנדבים שהשתתפו ושימחו את הוותיקים.

מתנדבים ומעורבות חברתית – ביום ראשון הקרוב (27.12) תתקיים הרצאה מרתקת ומעצימה (ב ZOOM) של הד"ר רונית ושלר, על משמעות וחשיבות ההתנדבות, בשיתוף עם חגית בן דב רכזת המתנדבים. 

אתר השחזור בתנופה – כחלק מתוכנית לקידום אתר השחזור, הוצבה במקום עגלת קפה, אשר תיתן שירות למטיילים ולתושבים – מוזמנים להגיע ולטעום.

עיתונות לשם שינוי – בשיתוף עם  מרכזי הצעירים של הגליל והצפון, ובהובלה של התנועה לעיתונות ציבורית, אני מזמין צעירים מראש פינה (20 – 35) להשתתף בתוכנית ההכשרה היוקרתית, ולהשפיע על סדר היום הציבורי בפריפריה בדרך של אקטיביזם עיתונאי. הקבלה לתוכנית דרך נעשית אחרי ראיון למילוי השאלון. ההרשמה עד יום שלישי 29.12.2020
להרשמה לחצו

תרבות בימי קורונה

למען מי שלא השתתף בשבוע שעבר באירוע "פרה פרה 2020" חשוב לי לספר בכמה משפטים על שיתוף פעולה נהדר של מרכז הצעירים, סינמטק ראש פינה והעמותה לשחזור ראש פינה שחברו לאירוע בו סרטי אנימציה קצרים, מופעי תיאטרון ומוסיקה, בגלריה של פרופסור מר הוקרנו סרטים מראשית ההתיישבות. בני הנוער מראש פינה הקפידו שלא תהיה התקהלות, היו מפגשים עם יוצרים, סדנאות יצירה, מופעים, מוזיקה עכשווית תיאטרון וקרקס. הגלריות המקסימות של אתר השחזור היו פתוחות ואנשים בקרו ונהנו לקבל האורחים. התחנות עבדו בלופים של חצי שעה כדי לאפשר  ליותר אנשים ליהנות מההיצע ולעמוד בהגבלות הקורונה. ציינו את ב' בטבת, יום התלם שהוא יום ייסודה של ראש פינה, מבקרים רבים, ביקרו את מערת שלמה בן יוסף, צפו בסרטים מתולדות המושבה ועוד. ובאכסניא הבית לאומני ראש פינה הוצגה תערוכה של האומן חנוך בית דב אשר הציג חנוכיות וסביבונים ממתכת ואבן. חשוב לי להודות לתומכים באירוע – מועצה לשימור אתרי מורשת, מפעל הפיס, משרד התרבות והמועצה שלנו.

קשר יזום אל ותיקי המושבה

אנחנו מפעילים מערך קשר אל ותיקי המושבה מאז החל משבר הקורונה. החודש ביצעו ביצע החודש 160 שיחות לתושבים בגיל 75 ומעלה. מתנדבים מטעמנו מקיימים שיחה ושואלים שורת שאלות על מנת לברר מצברוח וצרכים, ואם יש צורך להעביר את הפרטים לטיפול של גורם מתאים במועצה. בסך הכול המצב טוב, בקרב חלק מהמשיבים יש צורך בהפגת בדידות, לאחרים יש חששות, צרכים ובקשות מיוחדות, כמו גם בקשות לעזרה רגשית או כלכלית מועברים לטיפול המתאים.    

חינוך: שגרת לימודים וחינוך חברתי

בתחילת ינואר תכנס לתפקיד מנהלת המחלקה שירה טלקוגן, שמחליפה את הילה טלאור. נברך את שירה ונספר עליה בשבוע הבא, אך בינתיים נמשכת הפעילות – השבוע נפגשו ילדי שכבה ה' – ו' למשחק מרוץ למיליון בגן הברון!. הם התחלקו לזוגות, רצו ברחבי הגן, ונתנו הכול כדי לנצח במשימות אותן התבקשו לבצע לאורך הדרך. היה כיף במיוחד לראות את עבודת הצוות המשותפת של הזוגות ואת ההתמסרות מכל הלב למשחק. המשחק היה חלק מפעילות מיוחדת לתקופת הקורונה, בהובלת מדריכות משכבה יב', ורעות רכזת החינוך החברתי ביסודי.

שירותים חברתיים: שגרת מענה לצרכי המגיעים מתושבים

בימים אלה נותנת המחלקה מענה טיפולי למטופלים המחלקה המלווים על ידנו בימי שגרה, ולפניות חדשות, המגיעות בעיקר עקב הימשכות משבר הקורונה. מספר הפניות של תושבים החווים מצוקה רגשית או כלכלית גדל, זה מובן וטבעי עקב תחושות הדחק וההגבלות. הגידול במספר הפניות אלינו מעיד לדעתי על האמון לו זוכות העובדות הסוציאליות שלנו בקרב התושבים, והידיעה שיש להם כתובת – מקצועית ותומכת – שתלווה ותדאג עד שיימצא המזור, המענה למצוקה. העזרה המוצעת היא בהתאם לצורך, לפעמים זה עזרה במידע, או במיצוי זכויות, בסיוע רגשי, בהתערבות בקונפליקט משפחתי, בציוד, בקשר עם משרד ממשלתי או קופת חולים, עמותה או קרן. לצעירים ניתן סיוע לצליחת חסמים תעסוקתיים ואחרים.

קיים שיתוף פעולה בין תחום ותיקים כולל עו"ס המחלקה, מתנדבים ומרכז צעירים להובלת יוזמות להפגת בדידות אצל ותיקים, בודדים וחסרי עורף משפחתי. בנוסף מתקיימות פעילויות הפגה וביום ראשון הקרוב יוצא טיול ותיקים לירושלים.  

המרכז הקהילתי עולה על המגרש  

השבוע במרכז הקהילתי המשיכנו בפעילות ספורט עממי לילדי א-ד במגרש השחבק, השיקו פרסום להרכבים מוסיקאליים (מצורף הפרסום), הצטרפו לתוכנית חדשה של הסוכנות היהודית לחיזוק הקשר הבין-דורי של סבים לנכדים (גילאי טרום מצווה) – אנחנו מחפשים משפחות שירצו לקחת חלק בפרויקט מהנה ומגבש, שעוסק במורשת המשפחתית ובחיזוק הקשר עם הקהילה היהודי

להרשמה לחצו כאן

 

ו – אנחנו מזמינים אתכם להרכב מוסיקלי חדש במרכז קהילתי ראש פינה!

בהנחיית דותן קוניגיס. אם אתם בגילאי 21-99, מוזיקאי.ת או זמר.ת מחפשים במה להופיע בה – מוזמנים להצטרף ליוזמה החדשה שלנו, לממש את התשוקה למוסיקה, לנגינה ושירה במסגרת הרכב מוסיקלי קהילתי המיועד למוסיקאים חובבים ומקצועיים המעוניינים לנגן יחד, בהנחיה מקצועית מלאה. מפגש יכרות יתקיים ביום שלישי 5.1 באולם באולם התרבות במרכז הקהילתי בראש פינה. לפרטים דותן קוניגיס – 0545895028 רוני מרסלנד – 0542433496.

קהילה יוצרת

ולסיום: אתמול התקיימה ועדת שיפוט שבחנה שורת מיזמים סביבתיים-קהילתיים שהגישו קבוצות פעילים מהקהילה שלנו, ובסיומו של יום נבחרו שני מיזמים מעוררי השראה. אמות המידה לשיפוט על פיהם נבחנו המיזמים הם ניסיון הקבוצה וחבריה, מספר התושבים המעורבים בפרויקט, מעגלי השפעת הפרויקט בקהילה, תכנית הפעילות ותחזוקת המיזם, התרומה לסביבה המקומית ולזו הגלובלית ועוד. המיזמים שנבחרו הם גינת כלבים, והפקת אנרגיה סולרית בגינה הקהילתית. שניהם יקבלו תקציב מהמשרד להגנת הסביבה ומהמועצה, להקמה ותפעול המיזם במושבה. בשנה הלימודים הבאה ייפתח "קול קורא" נוסף ונוכל לקדם מיזם סביבתי קהילתי נוסף.

 

אני מאחל לכולנו שנעבור בקלות את הסגר. שבת שלום.

מוטי חטיאל,
ראש המועצה  

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

עקבו אחרי עדכונים ומידע ברשת

נגישות