ירוקים עם אתגרים כלכליים והמשך פיתוח

תושבים יקרים שלום רב,

ראש פינה ירוקה.

נכון להיום אין אף חולה קורונה במושבה, זה מאפשר לנהל חיי שגרה יחסית ליישובים בהם התחלואה קיימת. המשימה שלנו היא רציפות תפקודית של אספקת שירותים לתושב ובמקביל נקיטת צעדים לשמירת המושבה נקיה מהנגיף.

אתגר ההתמודדות כלכלית

הקורונה פגעה בכל המשק, ובתוך כך גם ברשויות המקומיות. המועצה שלנו צפויה לסיים את השנה עם ירידה בהכנסות של כמיליון ₪, כתוצאה מקיטון משמעותי בהכנסות. הסיבות לכך הן הטבות (הנחה) בארנונה והקטנת פעילות של עסקים ובנייה, המובילות להקטנה בהכנסות המועצה. בנוסף, רשויות באזור מבקשות חלק מהכנסות ראש פינה. בנושא זה אנחנו נעזרים בגורמי מקצוע חיצוניים בהתמודדות עם האיום על תקציב המועצה, ובמקביל מכינים את תקציב המועצה לשנת 2021, בתוכו קיצוץ תקציב המחלקות. בשבועות הקרובים נגבש את תקציב המועצה לשנה הבאה, כשהמטרה שלי היא שהקיצוץ, המתחייב מהמצב, יפגע כמה שפחות בתושב.

זו הייתה העשייה שלנו השבוע:

עברנו ביקורת של פיקוד העורף

ביום שלישי עברנו ביקורת של פיקוד העורף ונציגי משרדי ממשלה, שבחנה את המוכנות שלנו לשעת חירום ביטחונית. זו הייתה ביקורת מקדימה לאירוע ביקורת גדול של רשות חירום לאומית (רח"ל) שתיערך בתחילת חודש דצמבר. בביקורת נבחנת מוכנות ממלאי התפקידים הבכירים – ראש המועצה, רמ"ט, קב"ט המועצה, ומנהלי מכלולי המועצה לטיפול באוכלוסייה, במערכת החינוך, תשתיות והנדסה ולוגיסטיקה וניהול חיי המושבה בחירום. חשוב לי לציין כי שיפור המוכנות הוא השגרה שלנו לאורך השנה, וזה כולל קשר עם מערך המתנדבים, שמירת תקינות המקלטים, תרגול, בדיקת ציודי החירום, עדכון רשימות ונהלים, וקשר עם גורמי הביטחון.       

חוזרים לשגרת חינוך

כל מוסדות החינוך שלנו פתוחים- פעוטון, גנים, חינוך מיוחד, בית ספר יסודי ומרכז למידה חברתי לנוער. זה לא מובן מאליו בתקופה הזו. בראשית השבוע חזרו ילדי כיתות א-ד לבית הספר לחמישה ימי לימוד בשבוע. מחלקת החינוך מגבשת תכנית להפעלת מסגרת חינוך חברתי ותיווך למידה לילדי כיתות ה-ו, בדומה לפעילות הנוער, תחת הנחיות משרד החינוך. בתחילת השבוע הבא נפרסם אותה ונפתח הרשמה לילדים.

אנחנו מקדמים הערכות חורף בגינה הקהילתית לטובת המשך פעילות ילדים ונוער במרחב הפתוחה. צעד נוסף בדרך לשגרה הוא פתיחת בית הנוער כמענה בתחום הלימודי ובתחום החברתי.

הספריה שלנו ממשיכה במתן שירות Take away של הזמנה, לקיחה והחזרת ספרים. זה משמח לדעת שתושבים רבים קוראים, ושהשרות נותן מענה חלופי מספיק טוב. בקרוב יתחיל שירות חדש, בשיתוף מרכז צעירים, של הבאת ספרים נבחרים לביתם של ותיקים.

 

תקציבים נוספים לרווחה ומעורבות בקהילה

במסגרת מאמצי הנהלת המועצה לתגבר שירותים חברתיים בקהילה, התקבלו הרשאות ממשרדי ממשלה לתקן נוסף של עו"ס (מתנדבים וקהילה) ותקציבים המאפשרים לנו לתגבר מענה ופעילות לרווחת התושבים (מעורבות חברתית וביטחון בקהילה). התקציבים אושרו הודות לשרים איציק שמולי אורלי לוי אבקסיס.  

 

מחלקת הנדסה: פרויקטים של פיתוח ב-30 מיליון ש"ח

המחלקה מקדמת כמה פרויקטים של בינוי ופיתוח בהיקף של 30 מיליון ₪. בשכונת האורנים רואים בחלק מהרחובות מדרכות חדשות וכבישים. פרויקט כיכר דוד שוב נמצא כעת בשלב של בחינת הסדר תנועה חלופי למשך הזמן בו יתבצעו העבודות. אני מודע לחוסר הנוחות הנגרמת לחלק מהתושבים. היא זמנית בלבד. בתחילת השבוע יגיע מומחה לנושא, והוא יבחן מספר אפשרויות של תנועה חלופית זמנית, על מנת שאפשר יהיה להתקדם עם העבודות.    

שגרת ניקיון ופינוי פסולת

מחלקת האחזקה ממשיכה כל העת בעבודה השוטפת של ניקיון ופינוי פסולת וגזם, ותיקוני שבר ומניעה. אנחנו מודים לכל מי שטורח ומעדכן אותנו בזמן אמת על תקלות, או על צורך בפינוי מיכל אשפה שהתמלא, בניקוי פסולת שנשפכה ממיכל שהתמלא או התהפך או על במפגע כלשהו. בהקשר הזה אציין כי אנחנו בוחנים מהלך למניעת כניסה של חזירים לרחובות, בשעות הלילה בעיקר, וגרימת מפגעים תברואתיים. אנשי האחזקה שלנו יודעים לתת לכם שרות רציף, טוב ויעיל. דווחו לנו על כל תקלה או מפגע, ואנחנו נפעל בהקדם לתקנה.     

גויס פקח לפיקוח הנחיות הקורונה  

גייסנו פקח נוסף לפיקוח כל הקשור לקורונה – בעסקים ובשטחים הציבוריים, כולל הסברה וחלוקת פליירים בעסקים ובמגרשי משחקים. הפקח החדש מצטרף לפקח המועצה אבי מור. הידוק הפיקוח, האכיפה, ומתן דוחות על אי עמידה בהנחיות הם חלק מצעדים חשובים לשמור על הבריאות של כולנו, ועל ראש פינה נקיה מקורונה. עטית מסכה, שמירת מרחק והיגיינה בעסקים ובמקומות ציבוריים הן הנחיות בסיסיות, ויעילותן מוכיחה את עצמה מדי יום.    

מענה לפניות תושבים

המועצה מציעה מספר אפיקי מענה בעת מצוקה: העובדות הסוציאליות שלנו מטפלות – בצנעה ובמקצועיות – במשפחות או יחידים הזכאים לטיפול שוטף מהרווחה, ובפניות חדשות של תושבים שנקלעו למצוקה כלכלית או רגשית בעקבות המשך הקורונה.

מענה נוסף לתושבים הוא מוקד המועצה (106 מכל טלפון ו- 04-6808600), והוא זמין עבורכם 24/7 לקבלת טיפול בפנייה עד לסגירתה המוצלחת. בנוסף אנחנו מפעילים מדי יום מערך קשר יזום של שיחות הטלפון מהמועצה לתושבים, בעיקר  ותיקים, לברר מה שלומם, ומה הם צריכים ולטפל בבקשות העולות משיחות אלה. אני רואה חשיבות רבה במתן המענים לפניות ולזיהוי מצוקות, שרבו בעת האחרונה עם הימשכות הקורונה.  

שגרת הפעוטון

בפעוטון פשוש (המנוהל על ידי המרכז הקהילתי) עובדים על העשרת החצר בחומרים, ונוסף ציוד שקיבלנו לטובת מגירות לילדים. בגן הפעוטות קיבלנו אישור לסייעת אלרגית (שעתיים ביום), עובדים על הסתגלות הילדים והתנהלות בכיתה, בחצר, בהקניית הרגלים. שתי הכיתות הבוגרות בפעוטון שותפות לפרויקט גינה לימודית.

הזמנה לכנס חיילים משוחררים

משבר הקורונה והשינויים בעולם התעסוקה, הם הזרז לכנס עבור חיילים תושבי הראש פינה, הנמצאים לקראת שחרורם מצה"ל, או משוחררים עד גיל 24. הכנס יתקיים (19.11) בשיתוף המשרד הממשלתי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, וקרן גרוס לקידום חיילים משוחררים. בכנס נציג ונציע מידע עדכני חשוב באמצעות דוכנים ואנשי הסברה שיגיעו להסביר למשתתפים מה הם זכויותיהם, מהן המגמות ומהם הכיוונים של שוק התעסוקה בכלל, ושל זה בגליל בפרט. המשתתפים יעברו בין דוכני הסברה על זכויות חיילים משוחררים, התנהלות כלכלית, עולם התעסוקה והשינויים החדשים, ומגמות בשוק התעסוקה. כמו כן, יוצגו מקומות עבודה מועדפת לחיילים משוחררים. השתתפות כרוכה בהרשמה מראש כדי למנוע התקהלות ולרווח את המשתתפים. הרשמה דרך מרכז צעירים בפייסבוק או באתר המועצה.

הולכים בשניים הוא פרויקט מקסים בהובלת מרכז הצעירים ובשיתוף, מתנדבת מהקהילה, ענבר כהן, לחיבור בין ותיקים לצעירים, שיבצעו ביחד הליכה בטבע. עד כה נרשמו 8 ותיקים ו- 5 צעירים. נשמח למשתתפים נוספים. אני בטוח שזו תהיה חוויה נהדרת גם לוותיקים וגם לצעירים.

אני מזמין אתכם לעקוב אחרינו באתר המועצה ובדף הפייסבוק.

שתהיה לכולנו שבת שלום, ובריאות איתנה.

שלכם,

מוטי חטיאל, ראש המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת הדיוור של המועצה וקבלו עדכונים שוטפים, מידע ואפשרות להיות חלק פעיל ממעגלי השיתוף של הנהגת המועצה

עקבו אחרי עדכונים ומידע ברשת

נגישות